Saç Dökülmesi

 Saç dökülmesi alopesi olarak tanımlanmaktadır.

Doğal saç dökülmesi

Saçlar doğal yaşam döngülerinin sonunda dökülmektedir. Anagen evrede saçlar saçlı deriye kökleri ile sıkı bağlıdır. Ancak telogen yani dinlenme evresinde saçın, köküyle olan bağlantısı gevşer ve saç kökü cilt yüzeyine doğru ilerler. Saçın normal fiziksel hareketi, yıkama ve fırçalama etkisiyle saç kökü daha da gevşer. Bu sürecin sonunda saç dökülmektedir.  Normal bir erişkinde saçlı deride 150.000 saç folliküli bulunmaktadır. Bunların % 10 dan azının telogen evrede olduklarını bilmekteyiz. Bu nedenle her gün 50-150 arası saç telinin dökülmesi normaldir ve herkeste bir ölçüye kadar normal sayılmaktadır.  Dökülen saçların yerine takip eden günlerde dökülen saçın  yerini yeni bir saç çıkmaktadır.

Saç dökülmelerinde kopan ve kırılan saç telleri de dikkate alınmalıdır. Bunlar görünürde dökülen saç sayısını artırmaktadırlar. Aslında, döküldüğü sanılan saçların çoğu bazı sebeplerden ötürü kırılmış olan saç telleri olabilmektedir.

Fizyolojik saç dökülmesi

 Bu tip saç dökülmesi genellikle geri dönüşümlüdür. Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç gününde görülen ani saç dökülmesi veya hamile bir kadında doğumun hemen ertesinde görülen yaygın saç dökülmesi fizyolojiktir. Yaşlanma ile birlikte ön saç çizgisinin kaybolması ve genel saç azalması da( bu saç dökülmesi geri dönüşümlü değildir) fizyolojik saç dökülmesi olarak kabul edilmektedir.

Mevsimsel Saç dökülmesi

Sonbahar başında ve ilkbaharda saç dökülmesi yaşanmaktadır. Günlük dökülme 50-100 arasıdır. Sonbahar ve ilkbaharda bu sayı 100 e yaklaşırken kış ve yaz 50 lere gerlemektedir. Bu sayı kişiler aasındada değişiklik göstermektedir. Ancak ekvatorda insanlarda dökülmenin olması mevsimsel ilişkiyi melatoninle açıklamaya yetmemektedir. 

Gebelikte sonrası saç dökülmesi

Gebeliğin 2. ve 3. aylarından gebeliğin sonlandığı 1 haftaya kadar saçlı deride saçların % 95 inden fazlası anagen evrededir. Doğum sonrası 6. haftada bu oran %76 ya gerilemektedir. 3. ayda daha da düşmekte saçlar angenden catogen ve telogen evreye girmektedr. Bu nedenle gebelik sonrası 3. ayda sonbaharda yaşanan dökülmeye benzer dökülmeler yaşanmaktadır.  Bunda gebelik sonrası artan 17β-oestradiol ve prolaktin hormonları suçlanmaktadır.

Patolojik Saç Saç Dökülmesi

Saçlı deri yada genel siste hastalıklarına bağlı olarak normalden fazla dökülmeler yaşanabilmektedir. Bu konu saç dökülmesi nedenleri bölümünde daha detaylı anlatılmıştır. 


 

Dizayn