Deri biyopsi

Deri biyopsileri

Cilt hastalıklarında ve tümörlerinde kesin tanı amaçlı biyopsi yapılmaktadır.  Biyosi öncesi uygulama yapılacak lezyon alan mutlaka işaretlenmektedir.

işaretleme
Biyopsi alınacak yer cerrahi kalem ile işaretlenmektedir.

Deri biyopsilerinde sterilizasyon ve lokal anestezi  uygulanmaktadır.

lokal anestezi

Deri biyopsisinde bir çok teknik kullanılmaktadır. Bunlar;

Shave Biyopsi

En basit ve sık kullanılan biyopsi yöntemidir. Özellikle deri yüzeyinde epidermisteki lezyoların değerlendirilmesi için tercih edilmektedir. Sterilizasyon ve lokal anestezi sonrası deriden cerrahi bıçak ile yüzeyel biyopsi alınmaktadır. Gelişebilecek kanama alanı özel solüyonlarla kontrol altına alınmakta dikiş atılmadan alan pansuman yapılarak iyileşmeye bırakılmaktadır.

shave

Punch Biyopsi

Diğer sık kullanılan biyopsi yöntemidir. Burada punch denilen yuvarlak, 2-4 mm lik değişik boyutlarda keskin bir cerrahi enstrüman kullanılmaktadır. Bunlar tek kullanımlıktır yani her hastada yenisi  kullanılır.

punch

Deri tüm katları ile kesilerek alınmakta biyopsi yapılan yer cerrahi olarak dikişlerle kapatılmakta yada bu şekilde iyileşmeye bırakılmaktadır.

punch1 

punch dikiş

Eksziyonal deri biyopsileri

Şüpheli yapının cerrahi olarak tamamen çıkarılmasını ve patolojik olarak incelenmesini tanımlamaktadır. Lezyonun sınırları klinik olarak tanımlanır  ve işaretlenir. Sterilizasyon ve lokal anestezi altında cerrahi olarak alınmaktadır. Lezyon 2-5 mm arasında ise yine punch kullanılabilir. 5 mm den büyük ise klasik cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

eksizyonal

İnsizyonal deri biyopsi

Şüpheli yapının cerrahi olarak  bir kısmının çıkarılmasını ve patolojik olarak incelenmesini tanımlamaktadır. Biyopsi lezyonun tam sınırında  lezyonu ve normal deriyi içerisine alacak şekilde  tanımlanır  ve işaretlenir. Sterilizasyon ve lokal anestezi altında cerrahi olarak alınmaktadır.

insizyonal

 

Dizayn