Derinin dış görünümü

İnce çizgiler deri yüzeyinde çıplak gözle görülebilirler. Bunlar ışığın deri yüzeyinden kırılma ve dağılımasına neden oldukları için cildin yapısal olarak mat ve kaba görünmesine neden olmaktadır. İnce kırışıklıklara "sulkus kutis veya hiyeroglif kalıplar" denilmektedir. Bu çizgiler birincil-primer ve ikincil-sekonder çizgiler olmak üzere iki tanedir. Birincil hatlar geniş ve derindir. İkincil hatlar sığ ve dardır. Bunlar birbirlerini çaprazlamakta ve kare, dikdörtgen, üçgen ve yamuk gibi şekiller oluşturmaktadır. Bunlar varlıkları ve dağılımları yaşa, vücut anatomik alanlarına göre değişebilmektedir.

8

Kırışıklıklar deri deformasyon işlemi sırasında oluşmaktadır.  2 tür kırışıklık vardır; Sığ ve derin kırışıklıklar. Sığ kırışıklıklar epidermisin su kaybı ve bozulması sonucudur. Derin kırışıklıklar kolajen ve elastin liflerinin azalması nedeniyle elastikiyet kaybına bağlı dermisin bozulması ile oluşmaktadır. Derin kırışıklıklar dışında aynı yapıda kas hareketinin bir sonucu olarak gelişen dinamik kırışıklıklarda vardır.

9

Derideki porlar-gözenekler; Gözenekler deride yaygın olarak görünür, yağ ve ter bezlerinin cilt yüzeyine açıldıkları kanalarının ağızlarını göstermektedir.

10

 

Dizayn